Wady i zalety karmienia koni sianem i sianokiszonkami

Autor: Tłumaczenie: MKa

Rozpoczęło się lato, a więc czas wzmożonej produkcji pasz objętościowych dla koni – siana oraz sianokiszonek. Gdy podczas koszenia traw często pada rolnicy zastanawiają się nad wyborem odpowiednim metody konserwacji siana.

Wady i zalety karmienia koni sianem i sianokiszonkami

 normalnych warunkach, siano jest koszone,  zaciskane i prasowane w bele  lub suszone.  Zawartość wilgoci w świeżo skoszonej trawie  waha się od 65-85%. Zawartość wilgoci w sianie przeznaczonym do prasowania w kostkach  musi  być poniżej 15% (85% suchej masy) jest to niezbędne w celu zmniejszenia ryzyka późniejszego pylenia siana. Większość siana suszy się bezpośrednio na łąkach  od 3 do 5 dni. Niektórzy producenci sian posiadają odpowiednie suszarki do  by odpowiednio przygotować  siano do jego belowania (wilgotność siana przeznaczonego do sprasowania w dużych balach (ok. 700 kg) nie powinna przekraczać  30%).

Suszenie sztuczne polega na przyśpieszeniu procesu parowania przez dostarczenie większej ilości ciepła i odprowadzeniu wytworzonej pary wodnej za pomocą strumienia gazowego, który pełni rolę czynnika suszącego.

Siano składowane w małych kostkach zazwyczaj traci wilgoć podczas przechowywania, w wyniku czego uzyskuje się końcową zawartość suchej masy około 89% do 11% wilgoci.

Pył w sianie pochodzi z czterech źródeł:
1) Pył z liści traw: gdy siano jest bardzo zielone i suche. Liście zostają rozkruszone podczas procesu prasowania.
2) Gleba: brud dostaje się do siana, gdy jest ono produkowane podczas ulewnych deszczy.
3) Pleśnie (bakterie rozmnażają się w temperaturze 20 - 45 °C): pleśnie i grzyby rosnące na sianie w wilgotnych / mokrych okresach przed belowaniem. Formy ciepłolubne pleśni i grzybów rosną w wyższych temperaturach  np.> 45 ° C):, zazwyczaj rozwijają się one na belach siana,  których wilgotność przekracza 15%. Grzyby te rosną gdy mają dostęp do tlenu i wilgoci. Wystarczy więc gdy siano ogrzewa się  w kostce lub w gęsto upakowanych okrągłych belach.

Podczas pory deszczowej producenci pasz objętościowych często szukają alternatywnych form do produkcji suchego siana. Właściciele koni mogą również  rozważyć  zastosowanie w karmieniu  sianokiszonki. Wybór takiej alternatywy  pozwoli producentom sianokiszonek produkcję pełnowartościowej paszy w czasie złych  warunków atmosferycznych zamiast ryzyka zalania siana w czasie procesu jego suszenia.

Sianokiszonka i kiszonka z trawy to innymi słowy zakonserwowana trawa , owinięta w folię zaraz po jej skoszeniu.

Szczelne zawijanie trawy w belę uniemożliwia  wnikanie do wewnątrz tlenu. Powoduje to w ciągu kilku dni spadek pH  poniżej 5. Jeśli bela jest przedziurawiona, sianokiszonka przechodzi  wtórną fermentację i następuje jej psucie w obszarach, gdzie obecny jest tlen. Jeśli natomiast  pasza jest  zbyt sucha (25-30% suchej masy), wówczas poziom pH jest wyższy co zwiększa szansę rozwoju niepożądanych bakterii i grzybów. W efekcie może nastąpić produkcja śmiertelnych toksyn i zatrucie koni jadem kiełbasianym.

W trakcie produkcji siana stosowane są również produkty konserwujące.  Siano jest opryskiwane gdy jego wilgotność  osiąga 15-30% wilgoci podczas procesu prasowania.

Do celów konserwacji siana używa się kwasu propionowego i kwasu octowego często łącznie. Są one wytwarzane w sposób naturalny w kątnicy i okrężnicy u koni, w wyniku mikrobiologicznej fermentacji włóknistej paszy (1). Te kwasy organiczne powodują zahamowanie lub spowolnienie procesu chemicznego zachodzącego w sianie podczas jego składowania.

 Badania wykazały, że ogrzewanie i rozwój pleśni w sianie podczas jego przechowywania zmniejsza się po użyciu środków konserwujących. Jednakże konie mając do wyboru siano posiadające środek konserwujący i siano bez niego zdecydowanie wybierały do jedzenia siano bez konserwantów.  Gdy w stajni znajdują się oba rodzaje siana (z konserwantami i bez) nie powinny mieć one ze sobą styczności, gdyż suche siano będzie absorbować wilgoć  z siana posiadającego konserwanty.

Zalety sianokiszonek i siana konserwowanego:

 1. Proces kiszenia  trawy pozwala utrzymać na niezmiennym poziomie jakość paszy .
 2. Zastosowanie środków konserwujących również nie zmniejszają walorów smakowych tej paszy.
 3.  Zazwyczaj sianokiszonka posiada wyższą wartość energetyczną i białko – mniej  dojrzałe rośliny  posiadają więcej węglowodanów i białka, a  mniej włókien niestrawnych.
 4.  Wysoki poziom wilgoci i brak pyłu są korzystne dla koni zwłaszcza uczulonych na grzyby i pleśnie.

Wady i zagrożenia :

 1. Najczęściej zadawane pytania, na które nie ma odpowiedzi: 
 • Wpływ długotrwałego podawania środka konserwującego przy obróbce siana, przy karmieniu dużą ilością pasz treściwych
 • Możliwości  występowania kolki podczas karmienia zamrożoną kiszonką.

2. Bele z sianokiszonką są prawie dwukrotnie cięższe od tej samej ilości siana a to z powodu 50% wilgotności kiszonki. 

3. Do przenoszenia bel sianokiszonki wymagane jest specjalne urządzenie chwytające by nie uszkodzić opakowania.

4. Istnieje większe ryzyko zatrucia jadem kiełbasianym podczas karmienia sianokiszonką wniż podczas karmienia suchym sianem.

5. Nie można po wyglądzie sianokiszonki prawidłowo ocenić czy zawiera ona toksyny  jadu kiełbasianego.

6. Konie powinny być szczepione na botulizm przed rozpoczęciem karmienia sianokiszonką.

  Istnieje ryzyko zatrucia koni jadem kiełbasianym po zjedzeniu nadpsutej sianokiszonki. Zepsutą sianokiszonkę trudno rozpoznać, ponieważ wyglądem i zapachem nie zdradza obecności toksyn.
  Przeprowadzone badania wykazały iż sianokiszonka o  poziomie 40-50% wilgoci jest bardziej podatna na obecność toksyn jadu kiełbasianego. Zwiększone ryzyko zatrucia jadem kiełbasianym występuje wtedy, gdy:

     -  podczas suszenia siana nie miało ono dostatecznych warunków do tego by dobrze wyschnąć, wówczas podjęto decyzję o przeznaczeniu go na sianokiszonkę;
      - decyzja o belowaniu w folię została podjęta gdy wilgotność była w przedziale 20-30% wilgotności  (to jest zbyt sucha trawa na kiszonkę.)
     - wartość pH nie spada poniżej pH 5, w ciągu 3 do 5 dni od sprasowania

  Źródło:  http://www.omafra.gov.on.ca/english/livestock/horses/facts/info_haylage.htm

     powrót do artykułów →

  Komentarze:

  Zostaw Komentarz:

  Przedstaw się:


  Twój komentarz:
  Zapraszamy do naszego sklepu internetowego


     przejdź do sklepu        →
  
  Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności